Wywiad prezydenta A. Łukaszenki dla agencji France-Presse

Zawsze opowiadałem się za Sojuszem krajów słowiańskich : Rosji, Białorusi, Ukrainy, Polski, Czech, Słowacji i innych.Aleksander Łukaszenko w dniu 21 lipca 2022 r. udzielił wywiadu jednej z najstarszych agencji prasowych France-Presse. Konflikt na Ukrainie – przyczyny, rozwój, możliwości wyjścia z kryzysu. W czyich rękach są dźwignie władzy w Kijowie? Stosunki Mińska z Zachodem i z Moskwą. Łukaszenko i Putin – jaki jest poziom zaufania między przywódcami?

Łukaszenko: Może dawno odszedłbym od władzy, gdyby w kraju i poza nim była stabilna sytuacja! Ale wielu z 2020 roku, którzy, jak pan mówi, wyszli na ulice, dziś opamiętali się, zdali sobie sprawę, co mogło być, i powiedzieli: ” Tak, zrobiliśmy to źle. A jeśliby nie było jego (Aleksandra Łukaszenki na urzędzie prezydenta – uwaga BelTA) , co by było? Tak mówią ludzie! Proszę mi uwierzyć, znam nastrój ludzi!

 

Do Francuzów:

„Wszyscy tańczycie do amerykańskiej melodii” – powiedział białoruski przywódca i jako wymowny przykład przytoczył sytuację wokół dostaw atomowych okrętów podwodnych dla Australii. „Podpisaliście umowę z Australią na produkcję i dostawę atomowych okrętów podwodnych za 50 miliardów dolarów. Wujek Sam przyszedł i powiedział do Australii: „Dostarczymy wam te okręty podwodne za 50 miliardów dolarów, a wy nam zapłacicie”. powiedział: „A Francja? ”- „Nie obchodzi nas ona!” I co ? Co zrobił Emmanuel Macron i francuskie mocarstwo jądrowe? Co zrobiliście? – Aleksander Łukaszenko zadał szereg pytań retorycznych. – Nadal podrygujecie na tylnych łapach przed prezydentem Stanów Zjednoczonych, i nie wiecie, gdzie go polizać. Co to za suwerenność i niezależność? Proszę mi wyjaśnić. Umowa opiewała na pięćdziesiąt miliardów dolarów! Nawet nie zwróciliście się do sądu. Jaką jesteście demokracją? Nie broniliście ani kraju, ani swojego narodu. I zarzucacie mnie coś – Rosja coś nam sprzedaje, dostarcza…”

” „Daj Boże, aby prezydent Francji utrzymywał takie stosunki ze wszystkimi państwami, jak ja z Rosją, oparte na tych zasadach” – kontynuował głowa państwa – „Prezydent Putin ani władze rosyjskie nigdy nie deptały mi po ogonie i mówili: tak rób . My mamy naprawdę rzetelne ludzkie, braterskie, dobre relacje”.
Według prezydenta bywały trudności w stosunkach z Rosją na temat dostaw energii, a następnie Białoruś szukała alternatywnych źródeł. „Nie myślcie, że jestem tu tylko marionetką, którą manipuluje się od rana do wieczora. Nic takiego! To nie leży w mojej naturze i nie ma takiej potrzeby” – powiedział Aleksander Łukaszenko.”

Pod adresem Zachodu:

„ Zarzucacie mi, że jestem agresorem. A kim wy jesteście? Dostarczacie tam broń ( mowa o Ukrainie -PZ). Przekazaliście tam 20 000 waszych najemników, w tym z Francji. Jesteście prawdziwymi agresorami!” podkreślił Aleksander Łukaszenko .

Jednocześnie zaznaczył prezydent, że Białoruś nie walczy na Ukrainie ani sprzętem, ani żywą siłą. Głowa państwa przyznał, że ​​z terytorium Białorusi dokonano uderzeń na obiekty wojskowe Ukrainy, ale zrobiono to w celach prewencyjnych. „Dlaczego rozmieściliście ( chodzi o Ukrainę i wspierające ją NATO -P.Z) cztery dywizje na granicy? Dlaczego celowaliście w nas? – zapytał. ” Chcecie powiedzieć, że miałem siedzieć i czekać, aż rakiety zaczną spadać na głowy narodu białoruskiego? Nie.”

„Popieram Rosję w tym, że was uprzedziła. Gdyby rosyjskie wojsko przegapiło ten moment, byliby zmuszeni stawić czoła masowemu uderzeniu wojsk NATO – a nie Ukrainy. To nie Ukraina teraz walczy, teraz wy tam walczycie : wasi najemnicy i wasza broń Więc jesteście jeszcze większymi agresorami niż ja – dodał głowa państwa.

 

 

Ogólna refleksja:

„Nie ma niezawisłych sędziów i sądów. Sąd jest zawsze zależny od prawa” – podkreślił szef państwa, przywołując w tym względzie znane powiedzenie o praworządności: „Prawo surowe, ale prawo.”

” U nas prezydent, mając wielkie uprawnienia, koordynuje działania wszystkich gałęzi władzy” – wyjaśnił białoruski przywódca. Wszelka moja koordynacja za cały okres sprawowania władzy sprowadza się do realizacji jednego celu, żeby ktokolwiek nie ingerował w działalność sądów. Jeśli niekiedy ktoś mnie o takich zjawiskach informuje, reakcja moja jest najostrzejsza z możliwych.”

Zdaniem Aleksandra Łukaszenki zdarzają się sytuacje, w których orzeczenia sądowe pokrywają się z jego opinią, a to jest absolutnie naturalne: „Dlaczego opinie Prezydenta i sędziów nie mogą się pokrywać? Dlaczego? Gdzieś mogą się pokrywać, gdzieś nie… Wszystko może się zdarzy. Takie jest życie”

O współpracy krajów słowiańskich:

Nie byłem zwolennikiem ” Rosyjskiego świata” ( Ruskiego Miru ).  Zawsze opowiadałem się za Sojuszem krajów słowiańskich : Rosji, Białorusi, Ukrainy, Polski, Czech, Słowacji i innych.

za:

 1. https://www.belta.by/president/view/stali-izvestny-podrobnosti-intervjju-lukashenko-informagentstvu-frans-press-514795-2022/
 2. " rel="nofollow">

( wybór i tłumaczenie -P.Z.)

więcej: https://wiernipolsce1.wordpress.com/2022/07/22/wywiad-prezydenta-a-lukaszenki-dla-agencji-france-presse/

stanislav

stanislav - narodowiec, realista, wielopokoleniowy łodzianin, demaskator antypolskiej obłudy

Podobał Ci się post? Wystaw ocenę!

5

liczba ocen: 27

 • Gdyby tak za czasów Jaruzelskiego - był w PRL ktos na miarę

  Łukaszenki przy sterach PRL - to teraz Polaka mogła być dalej Polską dla Polaków - i trzymać od siebie spedaloną zgniliznę zachodnią na odpowiedni dystans - aby zgniła ona we własnym sosie złożonym ze smoły i siarki.
  Wniosek?
  Jak świat by wyglądał gdyby tak zamiast Gorbaczowa i Jelcyna Rosja miała kogoś podobnego do Łukaszenki?
  Wiem, wiem - gdyby nie przykład Balcerowicza & Co co to PRL zaorywali na szatańską modłę - Łukaszenka też nie byłby taki mądry jak jest obecnie. Jednak Rosjanie już ten przykład też mieli z zaorywanego PRL - i niczego ich to wtedy za czasów Gorbaczowa a Potem Jelcyna - nie nauczyło.

  • Gdyby tak za czasów Jaruzelskiego - był w PRL ktos na miarę#demonkracja

   Za czasów Gorbaczowa - agenta CIA- Rosja sie rozpadała i miała sie rozpaść. Jelcyn, wiecznie pijany, fraternizował sie z Zachodem, nawet wtedy gdy sie na nich darł.

   Jaruzelski jest najbardziej znienawidzony przez zydow i kowbojow, bo wyczyscil polska armie z zydostwa.
   I jeszcze wprowadzil stan wyjatkowy - do czego mial prawo!!!
   I to bardzo wkur...lo jankesów. Dlaczego???
   Przecież Jaruzelski nie wprowadził stanu wojennego - tylko stan wyj łątkowy.
   A Amerykanie naozyli na Polskę sankcje juz wczesniej. Dlatego były pustki w sklepach

   Kochamy pacana Pilsudskiego, mimo, ze urzadzil zbrojny zamach stanu na wybrany rzad.
   Jaruzelsi nie zrobil zamachu stanu, bo przeciez byl w rzadzie.
   A ze Polacy zawsze beda popierac zydow: Wałesę, KOR, Dude, Sorosa, Brzezinskiego, Dude i Dudowa ; a na Ujrainie, Walcamana, Zelenskiego, Jacyniuka, Tymoszenke itd, itp. - to Polska w latach 80-tych nie miala zadnych szan- bo nie miala poparcia narodu.
   Narod zachwycal sie analfabeta a nienawidzil... Jaruzelskiego.
   Na Ukrainie cala Polska poparła zamach na Polaka - Janukowicza. Bo sie Polakom bardziej podobal Poroszenko i Kolomojski.
   Teraz kochaja Zelenskiwgo.
   Nikt sie nie zatroszczył o Polaków we Lwowie, Stanisławowie...
   Przecież pamietam, jak jeszcze niedawno Polacy pyskowali na ukasznke.
   Łukaszenka ma oparcie w Rosji - i w narodzie.
   Polska i Polacy kochają w rządzie wyłącznie żydów.
   A na Jaruzelskim do tej pory Polacy sie znecaja.
   Bo... Ameryka tak kaze!
   Przeciez Jaruzelski zrobil kowbojom bardzo wielka 'przykrość'.
   Naraził sie tym ... wszystkim Polakom.
   Polacy to tacy sami entuzjaści mordobicia jak - i Ukry zachodnie.

 • Świetny wywiad

  Najciekawsze jest to, że Łukaszenka w niczym nie minął się z prawdą. Dziennikarz francuski musiał czuć się bardzo głupio. No ja bym tak się czuł.
  -------------
  Poza tym tez jestem za sojuszem krajów słowiańskich. Trzeba w nich tylko "gości" umieścić na właściwych miejscach, pymominając im, że "po trzech dniach zaczyna od nich czuć".

 • Dałem 5* i...

  w pełni się zgadzam. Ale... bez Pana Boga jest to niewykonalne.

  • Dałem 5* i...#Jan Paweł

   // Ale... bez Pana Boga jest to niewykonalne.//
   Bez Pana Boga wszystko jest niewykonalne.
   Nawet ludobójstwo.

   • Dałem 5* i...#Jan Paweł#SZS

    Ludobójstwo nie jest wolą Pana Boga, a Jego dopustem. Pan Bóg dopuszcza na nas zło, jako skutek naszego wyboru podszeptów szatana, zamiast Jego Woli.

    Jak wiemy, my, stworzeni "na obraz i podobieństwo", mamy wolną wolę, możemy wybrać dobro czyli Wolę Pana Boga, lub podszepty szatana czyli zło.
    Wybór zła zawsze pociąga za sobą skutki. Takim skutkiem jest właśnie ludobójstwo czyli zagłada jakiegoś narodu lub jego części.
    Tak potężne skutki, wynikają już z tzw grzechów społecznych jakiegoś narodu lub społeczności.
    Przykładem takiego grzechu może być np zalegalizowana prawnie aborcja i masowe korzystanie z tego "prawa" przez społeczność.
    Pan Bóg mówi "nie zabijaj", a szatan mówi współżyj bez ograniczeń z kim popadnie, bo ci się to należy, a o skutki się nie martw...
    Czy nie mamy takiej sytuacji teraz (ale i przed II wojną) w Polsce, ale Także i praktycznie na całym świecie? Podobno na Ukrainie rocznie dokonuje się 2mln! aborcji.
    Czy więc Rosja nie jest wykonawcą Bożej Sprawiedliwości?

    • Dałem 5* i...#Jan Paweł#SZS#Jan Paweł

     Z tymi "dobrymi uczynkami" różnie bywa a zależy od miejsca siedzenia.
     Najlepiej nam wychodzą uczynki, które nam robią dobrze, ale niekoniecznie są tak samo dobre dla innych.

 • Co by było gdyby ?

  Po pierwszych demokratycznych i nie sfałszowanych wyborach zaczęliby rządzić Polacy i pierwszym krokiem takiego rządu byłoby wyście z nato, ujni oraz zerwanie z ussa i jego bazami w Polsce, jaki byłby scenariusz po tym szybkim i jednoczesnym wypełnieniu tych warunków oraz zapewnienie sobie neutralności i podpisaniu aktu o równoprawnych stosunkach z rosją i wszystkimi krajami słowiańskimi ?
  Czy poseł mularczyk / ha ha /mógłby policzyć ile nas kosztuje bytność w ujni, nato i "sojusz" z ussa ?
  A także jeszcze jeden fundamentalny warunek, każdy polityk składałby przysięgę wobec Polski i Polaków, że każdy najmniejszy ślad jego działania wbrew interesom byłby karany śmiercią jego i jego rodziny, a ci którzy nie posiadają Polskiego rodowodu nie będą mogli pełnić obowiązków i każde naruszenie prawa przez członka np. rodziny na u.
  kwalifikuje się do natychmiastowej eksmisji z Polski !
  Czy to tak dużo abyśmy byli wolni ?

  • Co by było gdyby ?#provincjał

   Wyjście z NATO mogłoby oznaczać dla Polski to samo co spotkało Jugosławię.

 • Generał

  Jaruzelski
  To że wprowadził stan wojenny to mieli mu za złe KOR–owcy.
  Wielu Polaków rozumiało potrzebę takiego kroku.
  Natomiast nie można Jaruzelskiemu wybaczyć, faktu, że mając w tym samym czasie przykład Chin i reformy Denga, nie potrafił, lub po prostu nie chciał zrobić tego samego w Polsce, a miał na to całą dekadę.
  Na koniec oddał władzę szabrownikom i niszczycielom.
  Tak więc można o nim powiedzieć, zwykły wojskowy trep, nie przywódca .

  Łukaszenka trzyma gospodarkę pod kontrolą, ale potrafi to robić z sukcesem i z korzyścią dla narodu białoruskiego. To gospodarz z prawdziwego zdarzenia i wysokiej klasy polityk.

 • c.d.

  Może nie wszyscy o tym wiedzą, a wielu tego nie zauważało, ale Gierek w swojej polityce powolutku zmierzał do budowy gospodarki opartej w równej mierze na przedsiębiorstwach państwowych i na gospodarce prywatnej. Doły partyjne i lokalni biurokraci znacznie to hamowali, z tym że mieli ograniczone w tym zakresie możliwości.
  Były i to całkiem spore, nisko oprocentowane ( 4 % w skali roku) kredyty dla rzemiosła, badylarzy i dla prywatnego biznesu.
  Znałem tych ludzi, którzy brali te kredyty i dobrze je potrafili wykorzystać.
  Było można wziąć kredyt nawet w wysokości kilku milionów złotych.
  Solidarność i stan wojenny to wszystko zahamowało

 • Wywiad

  Powiedział to co chciał powiedzieć. To co powiedział , zgadzam się, nie popełnił błędu i powiedział prawdę. Zaskoczył mnie dziennikarz, który robił wrażenie jak by nie wiedzial jakiej odpowiedzi się spodziewać. I odpowiedzi wydaje mi się Go zaskakiwały - ale to moje spostrzeżenie.
  Jak rozumiem, w polskich łżeTVmediach nie pokazali calego wywiadu.