Pierwszy miesiąc operacji wojskowej na Ukrainie

Ocena Ministerstwa Obrony Federacji RosyjskiejRosyjska operacja wojskowa na Ukrainie rozwija się zgodnie z planem, a główne zadania jej pierwszego etapu w całości zostały zrealizowane. Zostało to ogłoszone w piątek na odprawie w rosyjskim Ministerstwie Obrony.

Według agencji, ukraińskie siły zbrojne poniosły poważne straty: prawie doszczętnie zniszczono lotnictwo i system obrony powietrznej, całkowicie przestała istnieć marynarka wojenna, nie pozostało zorganizowanych rezerw. Większość Donbasu została już wyzwolona.

TASS zebrał najważniejsze rzeczy, o których mówiono w Ministerstwie Obrony.

Ocena operacji

„Ogólnie rzecz biorąc, główne zadania pierwszego etapu operacji zostały zrealizowane” – powiedział I zastępca szefa Sztabu Generalnego, Siergiej Rudskoj, . Wyjaśnił, że znaczna redukcja ukraińskiego potencjału militarnego pozwala skoncentrować główne wysiłki na głównym celu - wyzwoleniu Donbasu, a operacja będzie trwała do "całkowitego wykonania zadań postawionych przez naczelnego dowódcę".
Rosyjskie wojsko zablokowało szereg największych miast Ukrainy - Kijów, Charków, Czernihów, Sumy i Mikołajew. Pod ich całkowitą kontrolą znajduje się Chersoń i większość regionu Zaporoża.

„Społeczeństwo i poszczególni eksperci zastanawiają się, co robimy na terenie zablokowanych ukraińskich miast. (...) Początkowo nie planowaliśmy szturmowania ich, aby zapobiec zniszczeniom i zminimalizować straty wśród personelu i ludności cywilnej, -przypomniał Rudskoj. Jednocześnie zaznaczył, że taka możliwość nie jest wykluczona.

Powiedział, że rosyjska broń wykazywała „wysoką celność, niezawodność i możliwość użycia operacyjnego”.

W ciągu miesiąca operacji zginęło 1351 rosyjskich żołnierzy, a 3825 zostało rannych.

Straty ukraińskie


Nieodwracalne straty ukraińskich sił zbrojnych i Gwardii Narodowej od początku operacji przekroczyły 14 tys. osób, łącznie około 30 tys. żołnierzy i oficerów. To około 11,5% ich składu.

Ukraińskie siły powietrzne i system obrony powietrznej „są prawie całkowicie zniszczone”, a siły morskie tego kraju „przestały istnieć”, powiedział Rudskoj.

Powiedział, że wszystkie 24 formacje sił lądowych poniosły „znaczne straty”. Jednocześnie Ukraina nie posiada zorganizowanych rezerw, a uzupełnianie strat poprzez mobilizację i obronę terytorialną zwiększa ryzyko strat z powodu braku wyszkolenia.

Ukraina straciła znaczną część sprzętu wojskowego: 65,7% czołgów i pojazdów opancerzonych, 42,8% artylerii polowej i moździerzy, 30,5% systemów rakietowych wielokrotnego startu oraz 82% systemów rakiet przeciwlotniczych S-300 i Buk-M1 . Zostało wyeliminowanych 85% pocisków taktycznych kompleksu Toczka-U .

Ponadto zniszczono prawie trzy czwarte ukraińskich samolotów wojskowych i połowę śmigłowców, a z 36 dronów Bayraktar TB-2 w gotowości pozostał tylko jeden.

Rosyjskie wojsko zaatakowało 16 głównych ukraińskich lotnisk wojskowych i zniszczyło 39 baz magazynowych i arsenałów, w których znajdowało się do 70% sprzętu wojskowego, materiałów i paliwa, a także ponad milion ton amunicji. 30 kluczowych przedsiębiorstw kompleksu wojskowo-przemysłowego zostało trafionych bronią o wysokiej precyzji.

Sytuacja w Donbasie

W ciągu miesiąca wyzwolona została znaczna część terytorium Donieckiej i Ługańskiej republik ludowych - odpowiednio 54% i 93%, pod kontrolą milicji ludowych republik znalazło się 276 miejscowości.

Ukraińskie siły zbrojne w Donbasie straciły jedną czwartą swojego personelu – około 16 tys. osób, z czego 7 tys. to straty nieodwracalne.

Teraz w ŁRL trwają walki na obrzeżach Siewierodoniecka i Lisiczańska, a w DRL trwa wyzwolenie Mariupola i na zachód od Doniecka trwa ofensywa.

Ponad 23 tys. osób z 37 krajów wyraziło gotowość do walki po stronie Donbasu, a Moskwa zaleciła władzom republik przyjęcie tej pomocy, ale odmówili. „Mają wystarczająco sił i środków” – wyjaśnił Rudskoj.

Rosja przekazuje łupy wojenne republikom ludowym. W szczególności otrzymali już 113 czołgów i pojazdów opancerzonych, 138 systemów rakiet przeciwpancernych Javelin i 67 granatników NLAW.

Zachodnia pomoc dla Kijowa

Od początku operacji kraje zachodnie dostarczyły Ukrainie ponad 100 sztuk artylerii, prawie 900 przenośnych zestawów przeciwlotniczych i 3800 sztuk broni przeciwpancernej.

„Uważamy za ogromny błąd dostarczanie broni do Kijowa przez kraje zachodnie. To przedłuża konflikt, zwiększa liczbę ofiar i nie może wpłynąć na wynik operacji. Prawdziwy cel takich dostaw, to nie poparcie Ukrainy, a wciągnięcie jej w długi konflikt zbrojny "do ostatniego Ukraińca "- powiedział Rudskoj .

Moskwa nie zignoruje ewentualnych dostaw samolotów i systemów obrony przeciwlotniczej do Kijowa, a także "od razu odpowiednio zareaguje", jeśli spróbuje się ustanowić strefę zakazu lotów nad Ukrainą - podkreślił.

Liczba zagranicznych najemników i bojowników na Ukrainie, która osiągnęła 6,6 tys., zaczęła spadać – nie tylko z powodu precyzyjnych uderzeń w ich bazy i obozy szkoleniowe, ale także z powodu ucieczki do sąsiednich krajów. Według Rudskoja w ciągu ostatniego tygodnia na terytorium Ukrainy nie pojawił się ani jeden zagraniczny najemnik, a 285 bojowników.

Aspekt humanitarny

Od początku operacji Rosja ewakuowała prawie 420 tys. osób z Donbasu i Ukrainy – powiedział Michaił Mizincew, szef Centrum Kontroli Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej. Jedna piąta z nich to dzieci. Ponadto Moskwa pomogła w ewakuacji 9 tys. obcokrajowców i to bez udziału Kijowa.

Strona rosyjska codziennie otwiera i będzie otwierać korytarze humanitarne dla wyjścia ludności cywilnej z obszarów działań wojennych. Jednocześnie przez cały czas strona ukraińska nie uzgodniła ani jednego korytarza w kierunku Federacji Rosyjskiej.

Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej nie dokonują ataków na obiekty infrastruktury cywilnej, podczas gdy Kijów jest zaangażowany w ich niszczenie, powiedział Rudskoj. Według niego, wszystkie 127 mostów zniszczonych na Ukrainie zostało wysadzonych w powietrze przez nacjonalistów, aby powstrzymać natarcie sił rosyjskich.

Zaminowanie wejść do portów w Odessie, Oczakowie, Czermorsku i Jużnym zostało nazwane „kolejnym przykładem lekkomyślności” przez I zastępcę szefa rosyjskiego Sztabu Generalnego. Co najmniej kilkanaście odsłoniętych min zerwało kotwicę i dryfuje w zachodniej części Morza Czarnego, co stanowi realne zagrożenie nie tylko dla okrętów wojennych, ale również dla statków cywilnych.

 

Za: https://tass.ru/armiya-i-opk/14188667

 

(Tłum własne- PZ )

więcej: https://wiernipolsce1.wordpress.com/2022/03/25/pierwszy-miesiac-operacji-wojskowej-na-ukrainie/

stanislav

stanislav - narodowiec, realista, wielopokoleniowy łodzianin, demaskator antypolskiej obłudy

Podobał Ci się post? Wystaw ocenę!

4.15

liczba ocen: 34

 • A ze strony ukraińskiej mamy takie dane na temat STRAT ROSYJSKICH w ciągu miesiaca:

  Siły zbrojne przekazały również najnowsze dane dotyczące strat Rosjan na Ukrainie. Zabitych, rannych lub pojmanych zostało już ok. 15,8 tys. rosyjskich żołnierzy. Okupanci stracili również:

  530 czołgów
  1597 wozów opancerzonych
  1033 ciężarówki
  280 jednostek artyleryjskich
  82 wyrzutnie rakietowe MLRS
  47 jednostek obrony przeciwlotniczej
  108 samolotów
  124 helikoptery
  72 cysterny z paliwem
  4 statki
  https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/wiadomo-wi%C4%99cej-na-temat-zniszczonego-przez-ukrai%C5%84c%C3%B3w-okr%C4%99tu-okazuje-si%C4%99-%C5%BCe-to-nie-orsk/ar-AAVurWg?ocid=msedgntp

  (Nb. Ten statek desantowy, zatopiony przez Ukrów w Berdiańsku, ponoć został trafiony rakietą "Toczka U" mającą zasięg do 130 kilometrów.)

  • A ze strony ukraińskiej mamy takie dane na temat STRAT ROSYJSKICH w ciągu miesiaca:#Berkeley72

   Kiedyś rozpocząłem akcję edukacji w/s Pańskiego nieuctwa i niestety trza mi tę misję kontynuować hehehe tym razem na poziomie politologicznym: otóż przystąpienie do strony konfliktu - tu: wojny domowej, wybuchłej po akcie rebelii w państwie Ukraina w 2014 przez FR nie jest żadną okupacją, tylko sojuszniczym wsparciem separatystycznych republik donieckich; po zwycięskiej wojnie, państwa separatystyczne staną się pełnoprawnymi podmiotami prawa międzynarodowego, chyba że w wyborach (ustawionych czy nie - jeden kij - wszystkie wybory są ustawione) zostanie wybrana opcja przyłączenia do federacji...

   • A ze strony ukraińskiej mamy takie dane na temat STRAT ROSYJSKICH w ciągu miesiaca:#Berkeley72#sal

    Ukraińcy to kozacy. Zdjąć drona słoikiem? I jeszcze taki czyn nagłaśniać?

  • A ze strony ukraińskiej mamy takie dane na temat STRAT ROSYJSKICH w ciągu miesiaca:#Berkeley72

   Cały ty Berkeley 72 masz głowę tak wielką jak stodoła kułaka przed żniwami ...

  • A ze strony ukraińskiej mamy takie dane na temat STRAT ROSYJSKICH w ciągu miesiaca:#Berkeley72

   www.msn.com , ej, czy to czasem nie MicroSoftNetwork?

  • A ze strony ukraińskiej mamy takie dane na temat STRAT ROSYJSKICH w ciągu miesiaca:#Berkeley72

   Wystarczy się chwile zastanowić i od razu widać, że dane ukraińskie są całkowicie niewiarygodne, gdyż przy takich stratach wojsko rosyjskie byłoby w całkowitej rozsypce, a Ukraińcy zestrzelili więcej samolotów niż mieli rakiet itd.

   • A ze strony ukraińskiej mamy takie dane na temat STRAT ROSYJSKICH w ciągu miesiaca:#Berkeley72#stanislav

    No to dlaczego wojsko ukraińskie nie jest w rozsypce przy stratach, jakie Pan podaje?

  • A ze strony ukraińskiej mamy takie dane na temat STRAT ROSYJSKICH w ciągu miesiaca:#Berkeley72

   Podsumowując straty rosyjskie wynikające z napaści na Ukrainę.
   Do 10'000, jak podała Konsomolska Prawda brukowiec jednego z sprzyjających Putinowi oligarchów, matek opłakujących swe dzieci dołączyły matki/żony 7 nieudacznych generałów agresora. Z tego jednego, jeśli wierzyć propagandzie Ukrainy właśni żołnierze na gąsienicach czołgów roznieśli by pomścić tych, co pod jego dowództwem życie stracili.
   Poganiacz reniferów niejaki Szoygu, znikł. plotki w tej sprawie są różne, od tego, że siedzi w areszcie domowym po popadnięciu w niełaskę Cara Putina, po atak serca. Ale czy można się dziwić "sukcesom" armii Putina, gdy strategię opracowują poganiacze reniferów?
   "Niezwyciężona armia Rosji" potknęła na małym państewku bronionym przez ludzi o silnych uczuciach nacjonalistycznych? Jednym z wielu "sukcesów Putina" jest unicestwienie mitu iż armia rosyjska jest potężna. Okazała się słoniem na glinianych nogach.
   Kolejnym sukcesem tej decyzji o napaści jest fakt iż dziś Putin się boi. Przemawiając podczas koncertu krył się w kuloodpornej celi . Choć z pewnością nie chce dopuścić do swej świadomości porażki, jednak podświadomość mówi mu prawdę.

   • A ze strony ukraińskiej mamy takie dane na temat STRAT ROSYJSKICH w ciągu miesiaca:#Berkeley72#wiedza_nie_boli

    wiedza_nie_boli


    Apatia,niemoc,frustracja a nawet wścieklizna rosyjskich trolli pokazuje jedno,że widomo totalnej klęski Rosjan na Ukrainie nabiera realnych kształtów.
    A Olegino pracuje 25h na dobę.

    • A ze strony ukraińskiej mamy takie dane na temat STRAT ROSYJSKICH w ciągu miesiaca:#Berkeley72#wiedza_nie_boli#Major19

     Miałem już nie pisać , ale jeszcze do tego się odniosę. Po pierwsze czy jesteś Polakiem i chcesz dobra Polski, czy Ukraińcem albo jakimś pachołkiem koniokradów ? Jeżeli jesteś Polakiem to powinieneś wiedzieć że silna i stabilna ukraina pod patronatem USA to gwóźdź do trumny Polski. Po pierwsze można już zwijać polskie rolnictwo i hodowlę, po drugie rewizja granic czego banderowcy się domagają, po trzecie oprócz dróg tranzytowych nic nie mamy do zaoferowania Europie. Staniemy się państewkiem peryferyjnym 3 kategorii. Niestety ale taki jest świat. Dla nas osłabienie lub podbój Rosji to totalna degradacja państwa polskiego. Tak już jest żeby jednemu było dobrze drugiemu musi być gorzej.

   • A ze strony ukraińskiej mamy takie dane na temat STRAT ROSYJSKICH w ciągu miesiaca:#Berkeley72#wiedza_nie_boli

    Te pseudo informacje czerpiesz z gazety banderowskiej lub z kurwizji??? Bo tam takie brednie wypowiadają.

  • A ze strony ukraińskiej mamy takie dane na temat STRAT ROSYJSKICH w ciągu miesiaca:#Berkeley72


   Zdjęcie satelitarne portu w Berdiańsku, gdzie doszło do eksplozji
   https://t.me/RVvoenkor/4947
   w pobliżu miejsca cumowania okrętów rosyjskiej marynarki wojennej: widać, że płonie nie SDB Saratow, lecz zbiornik z paliwem. Rankiem 24 marca na molo portu w Berdiańsku (obwód zaporoski) wybuchł pożar. 2 duże okręty desantowe szybko wycofały się ze strefy zagrożenia, jeden pozostał na molo.

   t.me/rvvoenkor

   https://flot.com/nowadays/strength/saratov.htm
   https://flot.com/nowadays/strength/orsk.htm

   2 PMC rosyjskiej Floty Czarnomorskiej opuszczają port w Berdiańsku. Poinformowano również, że jeden stary BDC projektu 1171 został zanurzony w pobliżu ściany nabrzeża, aby uniknąć detonacji BOC.

   Mówi się, że przybycie Tochka-U miało miejsce.

   https://t.me/boris_rozhin/35862
   Tu jest lepszy widok. Pożar na projekcie 1171 BDK – różne źródła podają, że chodzi o Saratów lub Orsk.

   Saratow
   https://flot.com/nowadays/strength/saratov.htm (1964)
   Orsk
   https://flot.com/nowadays/strength/orsk.htm (1967)

   Statki są stare, ale nie bezużyteczne.

   https://t.me/boris_rozhin/35892

 • Kto tu oszukuje

  Czyli Konsomolskaja Prawda gazeta rządowa Rosji skłamała podając że zginęło blisko 10 tys żołnierzy
  Dlaczego nie ma informacji o 7 już zabitych generałach

  • Kto tu oszukuje#Major19

   To jest gazeta prywatna obecnie. Ale skąd byle nieuk mógłby to wiedzieć? Czyli jednak nie jest to gazeta rządowa

  • Kto tu oszukuje#Major19

   Zbrodnie wojenne w Mariupolu: nowe zeznania naocznych świadków (25.03.2022)[wideo]                                                
                        
   https://swiatowid.video.blog/2022/03/25/zbrodnie-wojenne-w-mariupolu-nowe-zeznania-naocznych-swiadkow-25-03-2022wideo/            

  • Kto tu oszukuje#Major19

   Pamiętam jak kilkadziesiąt lat temu, w czasie wojny w Wietnamie mój ojciec co wieczór włączał dziennik tv, następnie ustawiał radio Moskwa, a późną nocą słuchał RWE. Powiem wam że tamte informacje mało się różniły od tych dzisiejszych. W radio Moskwa straty USA wyglądały jak hekatomba, a w RWE Wietnamczycy byli wybici prawie do nogi, a z broni to zostały im tylko dmuchawki z bambusa. Dlatego spokojnie poczekajmy. Skończy się ten burdel to przynajmniej w przybliżeniu poznamy prawdziwe straty obu stron.

   • Kto tu oszukuje#Major19#marek500

    i nadal tak jest

    • Kto tu oszukuje#Major19#marek500#Major19

     Tylko przypomnij sobie kto obfajdany po pachy uciekał z Wietnamu. W Polsce mamy jednak ten komfort że możemy upiększać historię. Jak za parę lat TOK FM poda że niezwyciężona armia amerykańska po ustabilizowaniu sytuacji w Afganistanie opuściła Kabul żegnana kwiatami przez wdzięcznych mudżechadinów to mało kto zaprotestuje. Mamy przykład z Gruzją. Z 80% Polaków powtarza brednie za łże mediami, i nikt się nie przejmuje raportem ONZ mówiącym co innego.

  • Kto tu oszukuje#Major19

   Jest taka informacja w gazecie koszernej, błazen nad błaznami to podaje prezio upadliny.

 • generał

 • 25 marca

  • 25 marca#Oświat

   Jak ruskie ministerstwo obrony skupia się już na Ługańsku i Donbasie, a Łukaszenka wypuszcza Andżelikę Borys, to znaczy że "Putin kaput" już blisko.

 • Jak się skończy "ten burdel," to Ukraina zrobi się mniejsza, Polska, Wegry, Rumunia i Rosja WIĘKSZE

  Taka oto mapka pojawiła się gdzieś w polskiej TV (?)

  http://markglogg.eu/wp-content/uploads/2011/11/Ukraina-Zminimalizowana.jpg

  I coś ku uciesze neonowego "majora".

  A tak ogólnie, decyzją Najwyższych Władz Ukrainy dzisiaj, te Najwyższe Władze dały sobie, ponoć dekretem opublikowanym publicznie, PRAWO OPUSZCZENIA KIJOWA i kierowania państwem z jakiegoś bezpieczniejszego miejsca! To twierdził dzisiaj i ten Jura z Sumy i ten gość na video powyżej. Fejk li to czy Prawda?

  • Jak się skończy

   Byśmy byli skończonymi debilami, jak byśmy chcieli przesuwać swoje granice. I tak po tej migracji będziemy mieli sporo konfliktów na tle narodowościowym.

   • Jak się skończy#marek500

    Chcieć, to sobie możemy... Na przesunięcie granic nie zgodzi się przede wszystkim Rosja, ponieważ nie po to walczy na Ukrainie, aby mieć USA bliżej swoich granic. No i proszę zważyć, że Putin nawet nie pisnął o przesuwaniu. To były słowa jakiegoś pajaca bez znaczenia. Natomiast mamy dowody, że przesuwanie swego czasu omawiał ze szwabami. Jak zakończy wojnę, niewykluczone, że do tematu wróci. No i nie bredź Pan, że Ukraina pod jakimkolwiek protektoratem czy bez, przekłada się na polski interes. Niedawno mieliśmy tuż przy granicy amerykańskie laboratoria broni biologicznej , teraz będą rosyjskie. Jaka to dla nas różnica?

 • Analizy i podsumowania

  Analiza w kontekście wojskowym K. Siwkow

  Analiza w kontekście ekonomicznym K.Siwkow

  Ucieczka Czubajsa i innych szczurów z okrętu analiza W. Katasonowa

  Początek oczyszczania gospodarki z pasożytów analiza W. Bogłajewa

 • Stan na wieczór 25.03.20022 r.

 • Analiza obiektywna

  Bitwa o Ukrainę! Kadyrow burzy Kijów! Masakra w stolicy! Podsumowanie 26.03.22

 • Informacja w pigułce

 • Puitin

  Już kiedyś pisałem, że mój znajomy sąsiad z działki, emerytowany pułkownik LWP twierdził ze Putin jest gorszy od Hitlera. Wówczas patrzyłem na niego z politowaniem jak na głupka. Dziś biję się w piersi i przyznaję, że chłop miał rację.
  Bo porównajmy, ile czasu zajęło Hitlerowi pobicie Polski i w wkroczenie jego wojsk do Warszawy.
  Ile czasu potrzebował na rozbicie armii francuskiej wspomaganej kontyngentem brytyjskim i wkroczenie do Paryża?
  Już nie chcę wspominać o błyskawicznym zajęciu Pragi czy Wiednia.
  A ile czasy Putinowi zajmuje postój ruskich wojsk po Kijowem i zajęcie kawałków Ukrainy na południu gdzie i tak główny wysiłek ponoszą milicje ludowe Ługańska i Doniecka?
  No gdzie Putinowi do Hitlera?
  Gdyby nie Kadyrow i wojska doniecko ługańskie to klęska Putina byłaby równie szybka co zwycięskie kampanie Hitlera.
  Także miał rację sąsiad, że Putin jest gorszy od Hitlera, dużo gorszy.

  • Puitin#Oświat

   "Bo porównajmy, ile czasu zajęło Hitlerowi pobicie Polski i w wkroczenie jego wojsk do Warszawy."

   Warszawa mogła się bronić miesiącami, ale z jakiegoś powodu polskie władze zdecydowały się na poddanie miasta Niemcom.

 • "Ocena Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej"

  -----------------------------
  Nie wiem co się dzieje na bandarlandzie w kontekście denazyfikacji przez Rosję - bo niby skąd mam wiedzieć? Natomiast wiem, że atrapa Polaki jest nasycana każdego dnia banderssyństwem - więc to się dobrze tutaj nie skończy.
  Wniosek?
  Oby nie było tak, że ta cała denazyfikacja banderlandu przez Rosję - to okazja do drastycznego wykończenia Białej Europy - głodem i zimnem - przez światowy, czarci pomiot. Natomiast kolorowi na tzw. Zachodzie i banderssyństwo w atrapie Polski w obliczu głodu i zimna - będzie z tubylcami robić swoje - bo "ktoś" ich wcześniej uzbroi.

 • 5:18 minuty filmu

  Michaił Podolak doradca szefa biura Zelenskiego twierdzi, że w Rosji szykują strategiczny atak na Polskę i kraje bałtyckie ( 5:18 minuty filmu)
  Kto wie, może i szykują się w odwecie, lub wyprzedzeniu na działania tercetu Kaczyński, Morawiecki, Duda i ich plan tak zwanych międzynarodowych czy NATO–wskich sił pokojowych mających wesprzeć Kijów
  A to by już oznaczało dla nas wojnę.

  • 5:18 minuty filmu#Oświat

   https://adnovumteam.wordpress.com/2022/03/26/wojna-juz-nie-domowa-na-ukrainie-26-03-2022r-2468-dzien-od-nowego-rozejmu-pelnowymiarowa-operacja-zbrojna-usz-wobec-republik-w-donbasie-zakonczona-interwencja-wojsk-fr-dzien-37/

  • 5:18 minuty filmu#Oświat

   Pan jest wielki frajer jeśli szydowi wierzy. Poza tym jako wybitny strateg wie, że nie należy rozpoczynać wojny na kilku frontach. Polskę to on bez trudu wykończy gospodarczo.

 • atak na Polskę?

  Gdyby rzeczywiście Kreml planował, lub rozważał atak na Polskę.
  To opcji takiego ataku mogłoby być kilka.
  Zapewne jedną z nich byłaby jedynie atak na sejm, senat, pałac prezydencji i siedziba MON najnowszymi pociskami manewrującymi, typu Kindział (hipersonicznymi)
  Albo bombardowaniem lotnisk, baz wojskowych, magazynów sprzętu i broni.
  Lub i jedno i drugie.
  Putin się wściekł i nie wiadomo co może zrobić i do czego może się posunąć.
  Miejmy nadzieję, że miast by nie bombardowali.

  • atak na Polskę?#Oświat

   Rozwalenie knesejmu oraz pałacyku budynia - oczywiście wraz z zawartością - w zupełności by wystarczyło.
   Putinowi naród polski stawiałby pomniki jak kiedyś w CCCP stawiano Stalinowi :)
   KST

  • atak na Polskę?#Oświat

  • atak na Polskę?#Oświat

   Straszny chaos w pana głowie panie @Oświat, prawdziwie wiosenny, może pan przeżywa trzecia młodość ? :))) Proszę się jednak bardziej zastanawiać, co pan wypisuje.

   • atak na Polskę?#Oświat#stanislav

    Ponoć z chaosu wyłonił się świat.
    Taki chaos daje się obecnie zaobserwować w tej części Europy.
    Wojna, sankcje, inflacja, przyloty i wizyty Bidena. Plany i zapędy militarno polityczne polskich polityków
    Jedni jak informuje pan Marek już rysują nowe mapy z Polską aż do Zaporoża i Zbrucza, inni zapowiadają atak Moskwy na Polskę.
    Jeszcze inni chcą maszerować na Kijów.
    Ech wiosna.
    Słonko świeci.
    Poczytałem sobie Neonik, skomentowałem, teraz idę odmalować ławkę przed domem.
    Wrócę pod wieczór.
    Oczywiście notka oceniona na 5, kampania Putina i Szojgu na dwa z dwoma minusami.

  • atak na Polskę?#Oświat

   Panie Oświat, jeszcze trochę a przebijesz tego komika Załęskiego . Może być przykro , bo jest takie powiedzenie : nie wychodź przed gospodarza.

   • atak na Polskę?#Oświat#marek500

    Proszę komentować merytorycznie w temacie notki.
    Jeśli natomiast masz ochotę się czepić, to czep się płota.
    Od Oświata dwa bolsze w bok.

  • atak na Polskę?#Oświat

   Pomarzyć dobra rzecz,
   oj życie życie nudne,
   pomarzyć czasem dobrze jest,
   w niedzielne popołudnie... :)))))).

 • A w Polsce, całkiem poważne AUTORYTETY oraz MASMEDIA tak modelują PRZYSZŁOŚĆ:

  > Generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych i były wiceminister obrony narodowej, był w piątek gościem Kamili Biedrzyckiej z „Super Expressu”. Komentując skutki wojny rosyjsko-ukraińskiej wyraził opinię, że obwód kaliningradzki jest polskim terytorium okupowanym przez Rosję i należy się o nie upomnieć. <

  No pięknie, nic tylko brać z tego co pozostanie po Likwidowanej Rossii.

  https://marucha.wordpress.com/2022/03/25/gen-skrzypczak-polska-powinna-upomniec-sie-o-obwod-kaliningradzki/

  A jakaś, najwyraźniej POWAŻNA polska telewizja, tak sobie wyobraziła poszerzenie POŁUDNIOWEJ POLSKI, aż do jej granicy na Zbruczu w okresie międzywojennym:

  http://markglogg.eu/wp-content/uploads/2011/11/Ukraina-Zminimalizowana.jpg

  A jak dotąd, po miesiącu działań "wojennych" możemy w Polsce zaobserwować DWA ZASADNICZE FAKTY:

  1 - KOLONIZACJĘ Polski "MIĘKKĄ SIŁĄ" 2 milionów przybyłych na terytorium Polski z Ukrainy KOBIET i DZIECI.

  2 - OKUPACJĘ Polski przez TWARDĄ SIŁĘ kilku(nastu) tysięcy przybyłych zza Oceanu doborowych jednostek US ARMY (pod formalnym przywództwem CZARNOSKÓREGO Ministra Obrony USA).

  Co te dwa fakty, powiązane ze sobą, w praktyce oznaczają, proszę się samemu zastanowić.

  • A w Polsce, całkiem poważne AUTORYTETY oraz MASMEDIA tak modelują PRZYSZŁOŚĆ:#Berkeley72

   https://nczas.com/2022/03/26/federacja-rosyjska-moze-dokonac-ofensywy-na-pelna-skale-na-polske/

   Jak to dobrze że nas Ukraińcy cały czas codziennie, co godzinę ostrzegają! Czuję się zdecydowanie pewniej! No przecież podawaliście wczoraj, że Rosja ma zapasy ropy dla wojska na 3 dni. A czym zaatakuje Putin wspomniane państwa? Przecież stracił już znaczną część armii i powinien myśleć o zorganizowaniu obrony Moskwy przed Niezwyciężoną Armię Ukraińską. Właściwie, jest to odpowiedni moment, aby NATO „dobiło watahę” (jak radził Książę Małżonek)
   A teraz poważnie..Naprawdę Rosja zaatakuje 5 krajów na raz będąc już zaplątana w jedną wojnę? Tego Podoljaka to ojciec chyba zrobił brudnym palcem od nogi. Jest zupełnie odwrotnie !! Dostają bęcki ale tylko w mediach, to tak samo jak z pandemią, była tylko w mediach. Prawda jest sroga: ruskie mają 1 milion 200 tys samego wojska, z rezerwą 5 milionów, a ile mają sprzętu to wiedzą tylko ich fabryki które go teraz produkują. Wojenka na Ukrainie to ustawka NWO, chyba to widać czy jesteście takimi debilami wtórnymi? Gdyby ruski chciał zająć Ukrainę to byłyby walki na całym jej terytorium!

   Na koniec ja napiszę tak: jeśli Rosjanie bezinteresownie wyzwolą nas od tej nachalnie wpychanej wszędzie w Polsce ukraińskiej propagandy, od ukrainizacji NASZEGO! kraju Polaków, dyskryminacji, obrażania Polaków w NASZYM! kraju i coraz większej okupacji ukraińskiej, spowodują normalizację relacji polsko-rosyjskich etc. to niech Rosjanie wkraczają do nas NATYCHMIAST! i pogonią wszystkich anty Polaków do więzień!

   • A w Polsce, całkiem poważne AUTORYTETY oraz MASMEDIA tak modelują PRZYSZŁOŚĆ:#Berkeley72#kula Lis 70

    Do @kula Lisa 70,
    proszę o powstrzymanie się z publikowaniem na moim blogu marionetek i użytecznych idiotów z UPR i jej aktualnych przepoczwarzeń.

 • Ukraińska hucpa ….materiał od Georginy Orwell

  https://www.bitchute.com/video/iKqua6SoQzMH/

  Rzetelne informacje….

  https://rumble.com/vygmgf-red-pill-news-wiadomoci-w-czerwonej-piguce-25.03.2022.html

  Tego też warto wysłuchać….

  Bardzo ważny materiał o wydarzeniach w 2013 i 2014 roku na Ukrainie…..

  https://fb.watch/b_yYrBOBf2/

 • Analizy aktualne i starsze

 • Nieistniejąca już Armia ukraińska

  Nieistniejąca już Armia ukraińska przejęła kontrolowany wcześniej przez wojska rosyjskie Trościaniec w obwodzie sumskim na północy Ukrainy . Wyparła stamtąd siły rosyjskiej kantemirowskiej dywizji pancernej.

  • Nieistniejąca już Armia ukraińska#Major19

   Akurat przeczytałem, że do lipca bieżącego roku w Rosji cena jednego grama złota będzie sztywna i wynosić 5000 rubli. W Polsce 1 gram złota kosztuje dokładnie 269 złotych. Stąd można wyliczyć, że przy aktualnej cenie dolara 4,26 zł, to cena w rublach 1 dolara to prawie dokładnie 80 rubli. A Bidet w Warszawie zapewnił, że rubel jest ŚMIECIEM, jako że jeden dolar jest warty aż 200 rubli. Czyli dokładnie 2,5 razy mniej niż OPARTA NA ZŁOCIE wartość rosyjskiego rubla.

   No i cyrk w postaci ROSYJSKIEGO ATAKU na dolara jako waluty ogolnoświatowej najwyraźniej się zaczął!

 • Decyzje CBR odnośnie rynku złota w Rosji

  Aby zrównoważyć podaż i popyt na krajowym rynku metali szlachetnych, Bank Rosji od 28 marca 2022 r. będzie kupował złoto od instytucji kredytowych po stałej cenie. Cena od 28 marca do 30 czerwca 2022 r. włącznie wyniesie 5000 rubli za 1 gram. Ustalony poziom cen pozwala zapewnić stabilną podaż złota i sprawne funkcjonowanie górnictwa złota w bieżącym roku. Po określonym czasie cena zakupu złota może zostać skorygowana, biorąc pod uwagę kształtującą się równowagę podaży i popytu na rynku krajowym.

  za: https://cbr.ru/press/pr/?file=25032022_192430DKP25032022_182539.htm

 • 26 marca. Podsumowanie minionego tygodnia

  Mówi dyrektor Instytutu Badań nad Kryzysami Narodowymi Nikołaj Sorokin.

 • Komentarz Jurija Podoliaki

  Wojna na Ukrainie (26.03.22 o godz. 20:00): Priorytetem staje się zniszczenie zgrupowania Donbasu Sił Zbrojnych Ukrainy

 • Autor

  Przeczytałem wczoraj, że Ukraina w dalszym ciągu sprzedaje Rosji czołgi. Pytanie czy gdyby nas Niemcy czy USA najechały to my byśmy im broń sprzedawali.

 • Operacja na Ukrainie w mediach amerykańskich

  Jak Stany Zjednoczone relacjonują rosyjską operację specjalną na Ukrainie. Jak zwykli Amerykanie widzą sytuację w Donbasie. Czy istnieje inny pogląd na to, co dzieje się w USA? Mówi doktor nauk chemicznych, profesor Anatolij Kliosow.